Biuro dla małej firmy – koszty i zalety posiadania miejsca do pracy

Większość właścicieli małych firm nie ma własnego miejsca, w którym może przyjmować klientów. Tylko co trzecia firma posiada własne biuro, w którym może odbywać biznesowe spotkania. Jednak czasami trzeba omówić ważne sprawy z kontrahentem. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Czy brak biura może skutkować gorszym odbiorem firmy przez klientów?

Przedsiębiorcy, którzy mają na tyle małą firmę, że nie posiadają biura, mogą spotkać się z klientem w restauracji czy kawiarni. Najczęściej jednak proponują spotkanie w biurze własnego klienta. Brak własnego biura, które nie tylko byłoby miejscem do pracy, ale także robiło wrażenie na klientach i budowało prestiż firmy jest dla wielu początkujących firm faktycznym problemem. Jednocześnie szacuje się, że średnia kwota, jaką trzeba przeznaczyć na utrzymanie biura to ok. 1050 zł. W koszty wliczana jest kwota jaką trzeba zapłacić za wynajem pomieszczenia, opłaty licznikowe, sprzątanie, telefon. O połowę mniej kosztów generuje biuro we własnym mieszkaniu albo biurko wynajmowane w centrum coworkingowym. Kupno własnego pomieszczenia, dla startupów często jest niemożliwe.

Chociaż posiadanie biura, nawet małego to dla firmy koszty, to jednak nie są one bezzasadne. Dla osób, które prowadzą swoją firmę z domu, wyjście do biura oznacza często bardziej kreatywne pomysły i lepszą organizację pracy oraz maksymalne wykorzystanie czasu przeznaczonego na wykonanie zleceń. Bo chociaż praca w domu oznacza zmniejszenie kosztów oraz oszczędność czasu związanego z podróżą do miejsca pracy, to jednak często jest przyczyną rozproszenia uwagi. Biura dla małych firm w Krakowie oferują między innymi deweloperzy, którzy w dobrze skomunikowanych z centrum miasta dzielnicach, budują przyjazne osiedla mieszkalne i biurowe. Pracując w biurowcu, wśród innych firm, można nawiązać znajomości, które będą procentować kolejnymi zleceniami. Uzyskanie adresu w prestiżowej, biurowej dzielnicy dodatkowo wpływa na odbiór firmy w oczach potencjalnych klientów.