Mieszkania – kupno czy wynajem?

Krakowski rynek mieszkań cały czas się rozwija. Ostatnie lata są dla rynku optymistyczne, dlatego chętnych nie brakuje – czym jednak warto się zainteresować, kupnem czy wynajmem?Dylemat ten dotyczy ogromnej liczbie ludzi i w dalszym ciągu spędza sen z powiek niejednemu małżeństwu czy młodej osobie chcącej rozpocząć nowe, dorosłe życie. Oczywiście jego rozwiązanie jest uzależnione od wielu kwestii, dlatego warto je rozważyć.

Mieszkania w krakowie na wynajem są atrakcyjne przede wszystkim ze względu na możliwość podpisania okresowej umowy, która wiąże nas najwyżej na kilka lat, nie zaś na pół życia, jak ma to miejsce w przypadku kredytu mieszkaniowego. Dla niektórych osób jest to pewnego rodzaju gwarancja bezpieczeństwa, ponieważ umowy wynajmu zawsze można nie przedłużyć, natomiast kredyt trzeba spłacać.

Oczywiście ma to również pewnego rodzaju wady. Przede wszystkim mieszkania na wynajem nie zawsze są tak atrakcyjne, jak te nowe. Co więcej, wspomnieć należy również, iż nie jesteśmy jego właścicielem. I tak samo, jak my możemy zrezygnować z umowy najmu, tak właściciel lokalu może nie przedłużyć z nami umowy. Podkreślić należy również fakt, iż realizacja różnego rodzaju remontów czy innych inwestycji w nieswoim mieszkaniu może być bardzo utrudniona – jeśli już dostaniemy na to zgodę, i tak odnowimy mieszkanie, które nie jest nasze.

Pod tym względem zakup powierzchni mieszkaniowej wydaje się być rozwiązaniem lepszym. Jeżeli chodzi o kwestię kosztową, wygląda ona bardzo podobnie. Miesięczna rata kredytu, zwłaszcza w przypadku wkładu własnego, osiąga często podobną wysokość, co czynsz za mieszkanie. Wszystko to sprawia, że wydatek, przynajmniej z pozoru, nie powinien się różnić.

Oczywiście należy pamiętać także o tym, że zaciągnięcie kredytu to bardzo duża odpowiedzialność – dla niektórych osób zbyt duża. Ewentualną decyzję o wizycie w placówce banku należy więc kilkukrotnie przemyśleć, w przeciwnym bowiem razie, może ona okazać się dla nas poważnym, życiowych błędem.